Romák közössége a vizuális művészeteken keresztül
A projekt tágabb értelemben vett célja a kultúrák közötti párbeszéd erősítése és az európai identitás védelme a kulturális sokszínűség megértésén keresztül. Ezt a célt dokumentumfilmek és a fotók segítségével szeretnénk elérni.
A projekt két dokumentumfilm elkészítését és két fotótábor lebonyolítását tartalmazta két Hargita megyei településen, Csíkszentgyörgyön és Kőrispatakon a 2015. év folyamán. A filmek és a képek által sikerült életszerűen bemutatni a romák életvitelét, szokásait, hagyományait, mesterségeit és a települések lakóival való együttélést.
A projekt hosszú távú célja a kulturális párbeszéd szorgalmazása a kulturális sokszínűség megértése jegyében, és ezt innovatív módon, a vizuális művészeteken keresztül eljuttatni a közönséghez. Rövid távú célunk a Hargita megyei roma közösségek jobb megismerése és megismertetése a film és a fotóművészet tükrében. Ennek érdekében két fotótábor és két dokumentumfilm forgatása valósult meg, majd ezek bemutatása Etéd és Csíkszentgyörgy községekben, a közösség részvételével és kerekasztalbeszélgetésekkel összekötve.
A projekt a Kulturális és művészeti sokszínűség előmozdítása az európai kulturális örökségen belül című program keretében és a Norvég Alap támogatásában valósul meg.
Dokumentumfilmek:
Angéla
Rendező: Püsök Botond-Csaba (Spot film)
Hossza: 33 perc
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=CSrDEhSLjjc
Interview: https://www.youtube.com/watch?v=MwPsaTGK6ZI
Díjak:
2016
- Astra Nemzetközi Filmfesztivál, Románia – a legjobb rendezés díja
- Docuart Fest, Románia – a legjobb rendezés díja
- Mediawave Nemzetközi Filmfesztivál, Magyarország – a legjobb film közönségdíja az ÚTON szekcióban
- Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Filmfesztivál, Magyarország
2017
- Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle – 3. Filmgalopp – megosztott fődíj
2018
- Kaptár dokumentumfilm-szemle – első hely
Kőrispatak: Péntek–vasárnap
Rendező: Daczó Katalin és Berszán-Árus György (Rubin Stúdió)
Film hossza: 48 perc
Díjak:
2017
- Wekerlei Cégér Filmfesztivál – első hely
Fotótáborok:
A fotótáborokban résztvevő meghívott fotográfusok voltak:
Csíkszentgyörgy község, 2015. október 26–29.
Bálint Zsigmond és Both Gyula Marosvásárhelyről, Kovács László Attila Sepsiszentgyörgyről, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor Székelyudvarhelyről, Szigeti Vajk István Csíkszeredából. A tábor művészeti vezetője Ádám Gyula fotográfus, a HMKK munkatársa.
Etéd község, 2015. november 9–12.
Marosvásárhelyről Bálint Zsigmond és Tordai Ede, Csíkszeredából Incze László, Miklós Csongor és Török Rafael, Magyarországról Kása Béla. A tábor művészeti vezetője Ádám Gyula fotográfus, a HMKK munkatársa.
A fotótábor anyagát vándorkiállításon mutattuk be, továbbá naptárt és képeslapokat, illetve katalógust jelentettünk meg.
A projektzáró eseményére 2016. április 8-án, a Romák Nemzetközi Napján került sor Csíkszeredában, a Megyeházán, ahol bemutattuk a projekt során elkészült két dokumentumfilmet és a két fotótábor anyagából válogatott Érintések széleken címet viselő kiállítást.
A projekt kontinuitását az elkészült filmek és a fotók biztosítják, időszakosan újra meg újra bemutatásra kerülnek különböző közösségekben.